Bowlingu reeglid: mängu käik ja punktide arvestus

Bowlingu mängimiseks on oluline mõista selle reegleid ja punktide arvestust. Järgnevalt selgitame, kuidas bowlingu mäng käib ja kuidas punkte arvestatakse.

Mängu eesmärk

Bowlingu eesmärk on visata palli mööda rajad asetsevaid keegliketasid (pinne) ning saada nii palju punkte kui võimalik. Iga keegliketas, mille mängija maha lööb, annab talle punkte.

Mängu käik

Bowlingut mängitakse rajal, millel on kümme keegliketast. Mängijal on kaks viset, et lüüa maha kõik pin-d. Kui mängija suudab esimese viskega kõik pin-d maha lüüa, siis nimetatakse seda “strikiks”. Kui mängija lõi kõik pin-d maha kahe viskega, siis nimetatakse seda “späreliseks”. Kui mängija ei suuda kahe viskega kõiki pin-e maha lüüa, siis loetakse tema skooriks vaid maha löödud pin-de arv.

Punktide arvestus

Punktide arvestus bowlingus võib alguses tunduda veidi keeruline, kuid tegelikult on see üsna lihtne süsteem. Iga viske tulemusena saadud punktid lisatakse kokku, moodustades koguskoori.

  • Strikid: Kui mängija saab striki (lööb kõik pin-d esimese viskega maha), saab ta selle viske eest 10 punkti, pluss punktid kahe järgneva viske eest. Näiteks, kui mängija saab kolm striki järjest, on tema skooriks 30 punkti (10 + 10 + 10).
  • Spärelised: Kui mängija saab spärelise (lööb kõik pin-d kahe viskega maha), saab ta selle viske eest 10 punkti, pluss punktid järgmise viske eest. Näiteks, kui mängija saab kolm spärelist järjest, on tema skooriks 30 punkti (10 + 10 + 10).
  • Maha löödud pin-d: Kui mängija ei saa strikit ega spärelist ning lööb maha ainult osa pin-e, siis lisatakse tema skoorile lihtsalt maha löödud pin-de arv.
  • Viimane raam: Viimases raamis (kümnes raam) on võimalik saada lisaviskeid, kui mängija saab striki või spärelise. Lisavisked võimaldavad tal rohkem punkte teenida.

Punktide arvestus võib olla keerulisem, kui mängijal tekivad erinevad kombinatsioonid, kuid bowlingukeskused ja mängureeglid pakuvad abi ja selgitust.

Kokkuvõte

Bowlingu reeglid ja punktide arvestus on olulised mängu mõistmiseks ja skoori saamiseks. Strikid, spärelised ja maha löödud pin-de arv määravad mängija skoori. Mängimise käigus on oluline täpsus ja oskus visata palli nii, et see lööks maha võimalikult palju pin-e. Nüüd, kui sa tead bowlingu reegleid ja punktide arvestust, oled valmis minema ja nautima bowlingut oma sõprade või perega.

Jaga seda!