Bowlingu ajalugu läbi aegade

Bowlingu ajalugu ulatub tagasi tuhandeid aastaid ning see on üks vanimaid spordialasid maailmas. Sellel on rikkalik pärand ja põnev arengulugu. Siin on ülevaade bowlingu ajaloost läbi aegade.

Varased juured

Bowlingu varased juured ulatuvad kaugele minevikku. Arvatakse, et bowlingu sarnast mängu mängiti juba 3200 eKr Egiptuses. Avastati keraamilisi kettaid, mis sarnanesid keegliketastele, ning seega võib öelda, et bowlingul on oma juured antiikses maailmas.

Keskaja bowling

Bowlingu areng jätkus ka keskajal. Inglismaal, Hollandis ja teistes Euroopa riikides oli populaarne mäng nimega “kitties” või “ninepins”. Mängijad lõid üheksa pin-i kohapealt alla suure kera abil.

Pinsplitter bowling

  1. sajandil muutus bowling populaarseks tegevuseks Inglismaal ja Skotimaal. Seda tüüpi bowlingut nimetati pinsplitteriks, kus kasutati kaheksa keegliketast. Bowling oli populaarne meelelahutus kuningas Henry VIII valitsemisajal ning ka šotlaste seas.

Bowlingu laienemine Põhja-Ameerikas

Bowlingu populaarsus jõudis Põhja-Ameerikasse 17. sajandil, kus seda mängiti peamiselt Hollandi asundustes. Bowlinguks kasutati kivipalle ning mängu tunti nime all “Dutch pins” või “ninepins”. 19. sajandil hakkasid bowlinguliigid tekkima, nagu näiteks “skittles” ja “tenpins”.

Standardiseeritud bowlingureeglid

Bowlingu reeglid hakkasid selgelt välja kujunema 19. sajandi lõpus. 1895. aastal asutati Ameerika Bowlingu Kongress (American Bowling Congress), mis standardiseeris mängu reeglid ja korraldas ametlikke võistlusi. Sellest ajast alates on bowling muutunud üha populaarsemaks ja professionaalsemaks.

Bowling tänapäeval

Tänapäeval on bowling laialt levinud spordiala kogu maailmas. On olemas mitmesuguseid bowlinguliitusid, võistlusi ja isegi professionaalseid bowlingumänge. Bowlingukeskused pakuvad meelelahutust nii peredele kui ka sõpruskondadele ning see on populaarne tegevus nii algajatele kui ka kogenud mängijatele.

Kokkuvõte

Bowlingu ajalugu on pikk ja huvitav, ulatudes tuhandeid aastaid tagasi. Sellest bes tänapäevani on bowlingut mängitud ja armastatud üle kogu maailma. Alates antiiksest Egiptusest kuni tänapäevaste professionaalsete bowlingumängudeni on bowling muutunud mitmekesisemaks ja põnevamaks. Nüüd, kui tead natuke rohkem bowlingu ajaloost, võid minna ja nautida seda lõbusat ja väljakutset pakkuvat spordiala.

Jaga seda!